Evcil Hayvanlarda Dış Kulak Yolu İltihabı (Otitis Externa)

Dış kulak yolunu etkileyen bir çok faktör vardır. Bunların başlıcaları; kulak uyuzu, yabancı cisimler, alerjiler, hormonal bozukluklar, kulak üzerine gelen darbeler, immun hastalıkları, mikroorganizmalar, tümörler ve son olarak kulağın anatomik yapısı olarak sıralayabiliriz.

Herhangi bir ırkta karşılaşılabilir fakat bu hastalık özellikle sarkık kulaklı ırklar arasında sık rastlanan bir durumdur. Bu hastalığa en yatkın ırklar : köpeklerde Spaniel, Retreiver, Terrier ve minyatür Poodle'lardır. Kedilerde ise Himalaya ve İran kedilerinde yaygın olarak görülmektedir.

Hastalığın belirtileri ise ; kulağını kaşıma ve yere sürtmeye çalışma, kulakta akıntı, kulakta kötü koku, başını çok sık sallama ve herhangi bir yöne eğik tutma, kulak çevresine dokunulduğunda ağrı olması, davranışlarda aşırı sinirlilik ve depresyon gibi bulgular görülmektedir.

Kulak enfeksiyonlarının oluşmasındaki en büyük etkenler pisi pisi otları, banyo esnasında kulağa su kaçması ve kulak antiseptiklerinin hatalı kullanılması olarak sayılabilir.

Tedavi için öncelikle veteriner hekiminizin detaylı bir muayene yapması gerekmektedir. Ardından size vereceği lokal damla ve diğer ilaçların çok düzenli bir şekilde kullanılması oldukça önemlidir. Çünkü kulak kanalı hastalıkları kronik hale gelmeye yatkındır.

Rutin muayenelerin bu konuda öneminin büyük olduğunu unutmayarak her 3'er aylık dönemlerde veteriner hekiminize gitmeyi ihmal etmeyiniz.

Tanıtılan Yazılar
Yazılar Çok Yakında Burada
Birazcık daha sabır.
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square