Kedi ve Köpeklerde Aşının önemi !!

Köpeklerinizin sağlıklı kalabilmeleri ancak koruyucu uygulamalar ile mümkün olabilmektedir. Özellikle bir yaşından küçük ve 8 yaş üzerindeki köpekler viral hastalıklara karşı savunmasızdırlar. Bu nedenle aşı programlarının dikkatli olarak takip edilmesi gerekmektedir. Bunun dışında köpeğin risk altında bulunmadığı durumlarda ya da bazı sağlık problemleri sırasında gereksiz aşı uygulamalarından da kaçınmak gerekir.

www.monserveteriner.com- pet bakımı 24 saat

 

VİRAL HASTALIKLARIN KESİN TEDAVİSİ YOKTUR !

LÜTFEN UNUTMAYIN viral hastalıkların özel bir tedavisi bulunmamaktadır ve ölüm oranı bu hastalıklara yakalandıktan sonra çok yüksektir.


Aşılama programına başlamadan önce yavru köpeklerin plasenta yoluyla ve emzirme döneminde sütle aldığı iç parazitlere karşı tedavi edilmeleri gerekmektedir. Bu amaçla öncelikle iğne veya ağız yoluyla antiparaziter ilaçlar uygulanacaktır. Köpeklerde distemper denilen gençlik hastalığı, parvovirus yani kanlı ishal, hepatitis ve leptospirosis hastalıklarına karşı karma aşı 1,5 aylık iken yapılmalıdır. Daha sonra 15-20 gün arayla aşılama programı sırasıyla devam eder. Yapılacak aşılar sırasıyla şöyledir : karma aşının tekrarı, Parainfluenza +Bordetella ( Kennel Cough- Bulaşıcı öksürük), Kennel Cough aşısının tekrarı, Lyme Hastalığı(Borrelia) ve Kuduz.


Yetişkin bir köpekte ise senede bir defa olmak üzere Karma aşı, Kennel Cough, Lyme  ve kuduz aşıları tekrarlanır. Alternatif olarak daha önce aşısı yapılmış hastalıklara karşı oluşan antikorların kandaki düzeyleri her yıl ölçülerek yeterli bağışıklık olması durumunda bu aşılar tekrarlanmayabilir.

 

 

KEDİLERDE AŞI TAKVİMİ

Aşılama programına başlamadan önce yavru kedilerin plasenta yoluyla ve emzirme döneminde sütle aldığı iç parazitlere karşı tedavi edilmeleri gerekmektedir. Sağlıklı yavrular 1,5- 2 aylık yaşta ilk aşısını olabilirler. Rrhinotracheitis -calici- panleukopenia-Chlamidya kombinasyonu ilk karma aşısından sonra 2-3 haftalık aralıkla bu aşının tekrarı yapılır. FIV-FIP ve Leukemia kan testinden sonra eğer kediniz dışarıya çıkıyorsa Leukemia aşısı yapılır. 2-3 hafta aradan sonra bu aşının tekrarı yapılır. Son olarak da 2-3 hafta sonra Kuduz aşısı yapılır. Bu aşılara ek olarak yine risk altında olması durumunda veteriner hekimin kararına göre FIV aşısı da programa eklenebilir.